پنجشنبه ۲۸ تیر ۰۳

20 نکته طلایی و آموزشی عکاسی با موبایل + فیلم

۱۱۸ بازديد

20 نکته طلایی و آموزشی عکاسی با موبایل + فیلم
اصول کلی عکاسی با موبایل

1) در هنگام خرید موبایل، به قابلیت زوم اپتیکال توجه کنید.

به طور کلی گوشی­‌های موبایل می­توانند دارای دو نوع زوم اپتیکال یا دیجیتال باشند. برای گرفتن عکس‌های با کیفیت از راه دور، وجود قابلیت زوم اپتیکال مهم است و زوم دیجیتال اهمیت خاصی ندارد. زوم دیجیتال فقط کمک می­کند که شما بعد از گرفتن عکس در موبایل یا رایانه خود، بتوانید به طور دیجیتالی روی عکس زوم کنید ولی با وجود زوم اپتیکال می­توانید طوری عکس بگیریدکه با وجود دور بودن فاصله شما از سوژه، گویا از فاصله نزدیک از آن عکس گرفته­‌اید!
در حال حاضر گوشی­‌های ارزان قمیت هم هستند که از این قابلیت پشتیبانی می­کنند.


 

2) محافظت از دوربین و متعلقات آن در برابر آب

هیچ موقع فریب تبلیغات در مورد لنز‌های ضد آب را نخورید. فقط و فقط در حالتی که سازنده رسماً اعلام کرده باشد که دوربین و لنزی که ارائه داده است، ضد آب است می­توانید با خیال تخت در شرایط بد جوی هم از آن استفاده کنید. در غیر این صورت فرض کنید که دوربین و لنز موبایل شما، به آب حساس هستند و ممکن است با کمی آب یا خاک دچار مشکل شوند.
بنابراین بهتر است در شرایط بد جوی با یک پوشش پلاستیکی دوربین و لنز آن را بپوشانید تا در دراز مدت بتوانید از دوربین خود به خوبی استفاده کنید.3) تنظیمات دوربین موبایل را جدی بگیرید

تکیه بر حالت خودکار و پیش­فرض دوربین گوشی همیشه خوب نیست. اما اگر عجله دارید و می­بینید که یک سوژه خوب در مقابل شما در حال اتفاق افتادن است و زمان زیادی برای تنظیم دوربین ندارید، می­توانید از تنظیمات پیش فرض دوربین موبایل استفاده کنید. در این حالت، گرفتن عکس از خود سوژه مهمتر از بررسی میزان نور و تعادل رنگ می­باشد.
امروزه اکثر دوربین­‌های موبایل دارای تنظیمات پیشرفت‌های مانند تعادل رنگ سفید، سرعت شاتر یا دکمه عکاسی و ISO یا میزان حساسیت سنسور دوربین به نور محیط و …  هستند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی شاهد به کارگیری فناوری کنترل و تنظیم دیافراگم در گوشی­‌های هوشمند هستیم که باعث شده است بتوانیم از دوربین­‌های گوشی­ همراه همانند یک دوربین DSLR استفاده کنیم. اگر موبایل شما فاقد ISO و فناوری کنترل و تنظیم دیافراگم است، می توانید از ماژول­‌های سخت­­ افزاری که کمپانی­‌های سازنده ارائه می­کنند استفاده کنید.

 

تنظیمات دوربین عکاسی موبایل

1. حالت یا MODE عکاسی را به درستی انتخاب کنید

همه موبایل­‌های هوشمند دارای یک نرم افزار دوربین هستند. این نرم افزارها حالت یا mode ‌های مختلفی برای عکاسی دارند که برای موقعیت­‌های مختلف طراحی شده است. البته همیشه یک حالت نرمال یا معمولی وجود دارد که بیشتر افراد هم به دلیل بی­ اطلاعی از کاربرد بقیه حالات، از حالت نرمال استفاده می­کنند. بهتر است دیگر حالات مانند عکاسی در شب، عکاسی در هنگام غروب و … را هم امتحان کنید و آن را هم بلد باشید تا در موقعیت مناسب بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
حالت شبانه، باعث می­شود میزان سرعت دکمه عکاسی یا همان شاتر کم شود تا نور بیشتری در تصویر وجود داشته باشد. از طرفی حالت اکشن با بالا بردن سرعت شاتر، باعث می­شود که شما بتوانید به سرعت عکس بگیرید. این حالت برای زمانی مناسب است که بخواهید از یک شیء متحرک عکس بگیرید. در واقع از آن جایی که یک شیء متحرک با سرعت بیشتری، امواج نوری را ارسال می­کند، نیاز دارد که با سرعت بیشتری از آن عکس گرفته شود تا نتیجه، یک عکس واضح و مناسب باشد.


2. فوکوس کنید

وقتی که شما دوربین موبایل را روشن می­کنید به طور خودکار، دوربین روی زمینه­ روبرو فوکوس می­کند و یک کادر مستطیلی دیده می­شود. برای افزایش کیفیت عکس باید قبل از گرفتن عکس، روی سوژه خود در کادر دوربین ضربه بزنید. با این کار یک کادر یا دایره کوچک حول نقطه‌ای که ضربه زده­اید ایجاد می­شود. در این لحظه می­توانید عکس بگیرید.
نکته: توجه داشته باشید در صورتی که سوژه در حال حرکت است درست قبل از گرفتن عکس، باید دوباره روی سوژه ضربه بزنید.


3. فرمت JPEG یا RAW با وضوح بالا را انتخاب کنید

انتخاب فرمت تصویر یکی دیگر از تنظیمات دوربین موبایل است. در عکاسی با گوشی هوشمند، برای ذخیره کردن عکس­ها می­توانید از دو فرمت JPEG یا RAW استفاده کنید. الیته فرمت RAW برای گوشی­‌های پیشرفته است.
در مورد تفاوت این دو فرمت باید بگوییم که RAW  فرمتی است که به کمترین پردازش نیاز دارد یعنی در زمان ثبت عکس، فرایند‌های پردازشی کمتری انجام می‌گیرد و اطلاعات کمتری در زمان ثبت عکس دور ریخته می‌شوند.

ولی زمانی که شما با فرمت JPEGکه فرمت متداول در اکثر دوربین‌ها است، عکس می­گیرید نیمی از کار عکس‌برداری توسط سنسور دوربین که دریافت نور است، انجام شده و باقی آن توسط پردازشگر تصویر انجام می‌شود. کار پردازشگر هم فشرده‌سازی و ذخیره عکس تحت فرمت JPEG است.
فرمت RAW تنها نیمی از این فرآیند را انجام می‌دهد. بدین معنی که عکس توسط سنسور ثبت شده ولی پس از آن تصمیم فشرده‌سازی یا ویرایش عکس، بر عهده‌ی عکاس است. به همین دلیل به آن نگاتیو دیجیتال هم می­گویند. این موضوع به عکاس، کنترل کامل بر عکس‌برداری و دسترسی به عکسی با جزئیات و داده‌‌های کاهش نیافته برای ویرایش دلخواه را هدیه می‌کند.

فرمت RAW مخصوصاً در عکس‌‌های مهمی که قرار است بر روی صفحات بزرگ نمایش داده شوند یا برخی تصاویر مانند تصاویر ستاره‌شناسی و آسمان شب که وجود جزئیات بیشتر به بهبود تصویر کمک می­کند، بسیار مفید است.

امروزه فرمت RAW به قدری پیشرفته شده است که حتی تنظیمات دوربینی که عکس توسط آن گرفته شده ‌است را درون فایل عکس ذخیره می‌کند. بدین ‌معنی که حتی پس از گرفتن عکس نیز می‌توان تنظیماتی چون میزان نور و ISO عکس در حین عکس‌برداری را تغییر داد. برتری دیگر این فرمت این است که بر خلاف فرمت JPEG قدرت مانور بسیار بیشتری در ویرایش عکس‌ها به شما می‌دهد و دست عکاس برای ویرایش تصویر نسبت به فرمت JPEG بسیار باز‌تر است.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود پردازنده­‌های نسل جدید و پیشرفته، برخی مدل‌‌های گوشی موبایل نیز قادر به عکسبرداری با فرمت RAW هستند که می‌توانید در تنظیمات آن را پیدا کنید. حتی اگر در تنظیمات گوشی خود نیز این فرمت را پیدا نکردید، اپلیکیشن‌‌های بسیاری هستند که می‌توانند با فرمت RAW عکسبرداری کنند اما قبل از نصب، از سازگاری آن با سنسور دوربین گوشی خود مطمئن شوید.

معایب فرمت RAW

یکی از معایب فرمت RAW که احتمالاً تا الآن حدس زده‌­اید، حجم زیاد عکس‌ است. با وجود اینکه ممکن است برخی از شما طرفدار عکسِ با تمام جزئیات باشید اما این عکس‌ها حافظه دوربین را به سرعت پر می‌کنند و شما دیر یا زود مجبور خواهید شد که آن‌ها را به یک حافظه جانبی دیگر منتقل کنید.

یک مسئله‌ی دیگر این است که پس از عکاسی باید تک تک عکس‌ها را خودتان پردازش و ویرایش کنید و فرآیند ویرایش این عکس‌ها نسبت به فرمت JPEG نیز طولانی‌تر است. این موضوع مخصوصاً اگر قرار باشد تعداد زیادی عکس گرفته و ویرایش شوند، زمان بیشتری از شما می­گیرد.

برای حل این مشکل می­توانید از برنامه‌‌های ویرایش عکس مثل لایت روم که امکان ویرایش دسته‌جمعی عکس‌ها را به کاربر می‌دهد، استفاده کنید تا وقت کمتری از شما بگیرد. لایت روم یک ویرایشگر خوب است که به صورت رایگان در اختیار شماست.

مشکل دیگر فرمت RAW این است که عکس‌برداری با آن، زمان‌ بیشتری می‌گیرد که البته بسته به قدرت پردازش گوشی شما متغیر است. برای مثال عکس‌برداری با این فرمت در گوشی‌‌های هوشمند مخصوصاً مدل‌‌های قدیمی‌ بسیار آهسته است.
حتی دوربین‌‌های DSLR مبتدی و غیر‌حرفه‌ای نیز نمی‌توانند به خوبی در این فرمت به صورت Burst یا پشت‌هم عکس بگیرند زیرا حجم زیاد عکس‌ها، بافر دوربین را به سرعت پر می‌کند. اما با تمام این تفاسیر عکاسان حرف‌های عکسبرداری با این فرمت را بیشتر ترجیح می‌دهند.


4. عدد ISO را در گوشی خود تنظیم کنید

« ISO » همان میزان حساسیت لنز دوربین موبایل به نور محیط است. هرچه عدد ISO روی دوربین موبایل شما کمتر باشد، لنز شما حساسیت کمتری به نور خواهد داشت. در حالی که هرچه عدد ISO بالاتر برود حساسیت بیشتری به نور محیط دارد.
زمانی که می­خواهید در شرایط نوری کم، لنز گوشی شما نور بیشتری را دریافت کند باید میزان ISO را افزایش دهید. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که هرچه ISO بالاتر باشد، صدای دیجیتالی یا دانه در تصاویر شما بیشتر آشکار می­شود. اصطلاح نویز که عکاسان حرفه ای از آن استفاده می­کنند به همین موضوع اشاره دارد. تصمیم با شماست که چقدر به افزایش نور اهمیت بدهید و چقدر به کاهش نویز در عکس خود.
نویز یکی از موضوعات پراهمیت برای هر عکاس است و اکثر عکاس‌ها سعی می‌کنند تا جای ممکن عکس‌هایی که می‌گیرند نویز نداشته باشد. اما هیچ عکاسی نمی‌تواند هنگام عکاسی با ایزو بالا از نویز زیاد فرار کند و برخی اوقات نیز شما در شرایطی قرار می‌گیرید که باید میزان ایزو را بالا ببرید.
به عکس زیر توجه کنید هرچه ISO بالاتر میرود،مقدار نویز ایجاد شده در عکس بیشتر می شود.البته که نویز درحالتی که عکس را زوم کنیم و یا بخواهیم در ابعاد بزرگ آنرا چاپ کنیم خودش را در عکس نشان می دهد.

هرچه ایزو بالاتر باشد،سنسور نور پذیر تر شده و تصویر روشن تر می شود.

 5. بزرگنمایی را با نزدیک شدن به سوژه اشتباه نگیرید

یک اشتباه رایج که در عکاسی با موبایل رخ می­دهد این است که کاربران، بزرگنمایی دیجیتالی را با نزدیک شدن به سوژه اشتباه می­گیرند. وقتی که به صورت دیجیتالی از بزرگنمایی استفاده می­کنید، کیفیت تصویر شما پایین می­آید. به جای استفاده از بزرگنمایی باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد به سوژه خود نزدیک شوید
اگر کیفیت تصاویر گرفته شده در حالت بزرگنمایی را با حالتی که به سوژه نزدیک می­شوید مقایسه کنید، خواهید دید که تصاویر گرفته شده در حالت بزرگنمایی، کیفیت پایینی دارند. در حالی که وقتی به سوژه نزدیک می­شوید و از حالت بزرگنمایی استفاده نمی­کنید تصاویر شما طبیعی­تر و واضح­تر خواهند بود. شما می­توانید بعد از نزدیک شدن به سوژه و گرفتن عکس، آن‌ها را بصورت دلخواه پردازش کرده و برش بزنید.
یادتان باشد این نکته آموزش عکاسی با موبایل برای دوربین­هایی است که مجهز به لنز اپتیکال نیستند و نمی­توانند از بزرگنمایی اپتیکال استفاده کنند.


6. حتماً لنز خود را قبل از عکاسی تمیز کنید

حتی یک مقدار کثیفی در لنز دوربین شما، تأثیر زیادی روی کیفیت نهایی عکس شما خواهد داشت. چون در طول روز از موبا

یل خود زیاد استفاده می­کنید، ممکن است دست شما یا شیء دیگری به لنز موبایل برخورد کرده باشد و همین کافی است تا لنز شما کثیف شود.


تکنیک های جزیی اما مفید در عکاسی با موبایل

1. سعی کنید از لوازم جانبی استفاده کنید

برخی لوازم جانبی ضروری برای دوربین‌های گوشی هوشمند عبارت‌اند از: مونوپاد و گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنزهای خارجی برای گسترش محدوده‌ی دوربین‌های گوشی هوشمند؛ برخی از این لنزها به کاربران امکان عکاسی ماکرو و واید انگل را می‌دهند. همچنین تجهیزات نورپردازی برای شب و مکان‌های کم‌نور و برای افرادی هم که علاقه‌مند به سلفی هستند هم یک شاتر بی‌سیم از راه دور می‌تواند، ابزار بسیار مفیدی باشد.


2. از لرزش موبایل جلوگیری کنید

از لرزش و هر گونه حرکت گوشی در هنگام گرفتن عکس جلوگیری کنید. تقریباً همه عکسهایی که توسط گوشی در حال حرکت یا دارای لرزش گرفته می­شود، تار و بی ­کیفیت خواهد شد. بهترین کار این است که یک دسته یا سه ­پایه برای موبایل خود تهیه کنید و یا حداقل در هنگام گرفتن عکس، از لرزش دست خودداری کنید.


3. هرگز به طور عمودی عکس نگیرید

یک اصل خیلی ساده در آموزش عکاسی با موبایل این است که باید هنگام گرفتن عکس، حتماً موبایل خود را به طور افقی نگه دارید. وقتی موبایل را به طور عمودی می­گیرید، مشکلاتی در ابعاد تصویر ایجاد می­شود.


4. سعی کنید هیچ وقت از فلش گوشی خود استفاده نکنید

باید تمام سعی خود را بکنیم که همواره فلش گوشی خود را خاموش نگه دارید. نور زیاد فلش گوشی‌ها اغلب باعث می‌شود که عکس‌های شما زمینه‌ی تاری داشته باشند، رنگ‌های عکس مصنوعی شوند و چشمان سوژه‌ها هم قرمز شود. این موارد قطعا نمی‌تواند خوشایند باشد.

هنگام عکاسی در یک محیط تاریک، می‌توانید این گزینه‌ها را به‌جای فلش گوشی هوشمند امتحان کنید:

 • به‌دنبال منبع نور مناسب بگردید. به‌عنوان مثال، اگر در یک رستوران یا کافه هستید، به‌دنبال تابلوی نئونی باشید یا اگر می‌خواهید از میز خود (احتمالا غذای خود) عکس بگیرید، سعی کنید از قبل، میز نزدیک به نور یا پنجره را انتخاب کنید.
 • از قابلیت دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR) گوشی خود استفاده کنید. این قابلیت به‌طور هم‌زمان سه عکس را با سه نوردهی متفاوت می‌گیرد و آنها را با هم ترکیب می‌کند و نتیجه نهایی آن هم عکس‌های بهتر با جزئیات مطلوب‌تری است. فقط هنگام عکاسی با حالت HDR، از ثابت نگه داشتن گوشی خود اطمینان حاصل کنید.
 • حساسیت ISO و نوردهی دوربین خود را افزایش دهید.
 • از نرم‌افزارهای مخصوص عکاسی در شب (Night Vision Camera Apps) استفاده کنید.
 • از یک منبع نور خارجی مصنوعی استفاده کنید.

5. استفاده از قانون یک سوم در عکاسی

به عکس های بالا خوب دقت کنید.قانون یک‌سوم، یکی از ترفندهای قدیمی و بسیار مهم در عکاسی است که سال‌هاست استفاده می‌شود. براساس قانون یک‌سوم، مهم‌ترین عناصر یک عکس، در محل تلاقی خطوط افقی و عمودی (اگر تصویر را به سه قسمت تقسیم کنیم) قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب، شما باید جالب‌ترین بخش‌های عکس خود (مانند یک درخت یا چهره‌ی فردی که از آن عکس می‌گیرد) را در نزدیکی این خطوط فرضی قرار دهید.

در گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید آیکون جدول (یا Grid) را در تنظمیات نرم‌افزار دوربین گوشی خود مشاهده کنید. در گوشی‌های آیفون هم می‌توانید در بخش تنظیمات در قسمت Photos & Camera به‌دنبال این جدول بگردید.


6. استفاده از قابلیت پانورامای گوشی

 

ممکن است مدتی طول بکشد تا استفاده از قابلیت پانورامای گوشی خود را را به‌خوبی یاد بگیرید، اما مطمئنا وقتی نتیجه کار را ببینید، متوجه ارزش این ویژگی خواهید شد. نمای پانوراما برای عکاسی از مناظر و عکس‌های داخلی بهترین گزینه است.
اکثر مدل‌های جدید گوشی‌های اندروید و آیفون دارای حالت پانوراما هستند. علاوه‌براین، نرم‌افزارهای زیادی برای عکاسی پانوراما وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 • برای استفاده از قابلیت پانوراما، به نرم‌افزار دوربین گوشی بروید. روی آیکون دوربین تپ کنید، سپس گزینه‌ی پانوراما روی انتخاب کنید. این گزینه زاویه‌ی عکس شما را گسترده می‌کند.
 • بسته به موضوع عکاسی خود، گوشی را به‌صورت عمودی یا به‌صورت افقی نگه دارید. کاربران آیفون می‌توانند برای تغییر جهت پانوراما روی آیکون فلش تپ کنند. در همین حال، کاربران اندروید می‌توانند بدون تعیین مسیر خود به چپ یا راست حرکت کنند.
 • برای شروع، روی دکمه شاتر گوشی خود تپ کنید.
 • گوشی را برای گرفتن عکس دلخواه، حرکت دهید. سعی کنید تا حد ممکن، گوشی خود را ثابت نگه دارید. مهم‌ترین بخش گرفتن عکس‌های پانوراما، نگه‌داشتن ثابت دوربین و حرکت با سرعت مناسب است.
 • وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه‌ی شاتر تپ کنید. اگر در حین گرفتن عکس پانوراما به انتهای خط رسیدید، ممکن است عکس گرفتن به‌صورت خودکار متوقف شود و عکس شما ذخیره شود. حالا می‌توانید به گالری دوربین خود بروید و عکس پانورامای خود را ببینید.

7. از حالت عکس‌های پشت سرهم استفاده کنید

 

 از حالت عكس‌های پشت سر هم (Burst Mode) استفاده کنید و در هر عکس موارد جزئی مانند زاویه و قاب‌بندی را کمی تغییر دهید. این قابلیت به شما گزینه‌های زیادی برای عکس‌های صفحه اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌دهد.
بسیاری از گوشی‌های هوشمند به کاربران امکان گرفتن عکس‌های سریع پشت سرهم را به‌سادگی و تنها با نگه داشتن دکمه‌ی شات می‌دهند. به‌عنوان مثال، گوشی‌های سامسونگ به کاربران اجازه می‌دهند تا 100 عکس پشت سرهم بگیرند.
یکی از مزیت‌های حالت عکس‌های پشت سر‌هم این است که قادر به انتخاب عکس مطلوب خود از بین چندین عکس هستید. علاوه‌براین، کاربران حرفه‌ای‌تر می‌توانند با ترکیب این عکس‌ها، انیمیشن بسازند.


8. عکس های خود را ادیت کنید

در بیشتر موارد برای رسیدن به نتیجه‌ی دل‌خواه، نیاز دارید که عکس‌های خود را با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس تا حدی تغییر دهید. درنظر داشته باشید که فقط عکس‌های خود را فیلتر نکنید و تنها به تنظیم مواردی مانند روشنایی و کنتراست کافی است.


9. از نرم افزار های رایگان ادیت عکس استفاده کنید

 • نرم‌افزار VSCO
 • نرم‌افزار Snapseed، تا حد زیادی شبیه VSCO است که رابط کاربری مطلوب و ازلحاظ بصری عالی دارد. 
 • نرم‌افزار Adobe Photoshop Express، مانند دیگر همتایان محبوب خود، ابزارها و فیلترهای مناسبی برای کاربران حرفه‌ای و آماتور دارد. 
 • نرم افزار  Adobe Lightroom Mobile از جمله برنامه­‌های کاربردی در این زمینه است.
 • نرم افزار PicsArt

10. عکس‌ها را در اندازه اصلی ویرایش کنید

 

اگر قرار است عکسی را در اندازه خاصی چاپ کنید، بهتر است ویرایش عکس هم روی همان اندازه­ انجام شود تا به طور کاملاً واقعی با خروجی عکس خود ارتباط برقرار کنید و مطمئن شوید که هیچ نقصی در عکس خروجی روی کاغذ نخواهید داشت و چیزی از دید شما پنهان نمانده است. البته در گوشی­‌های موبایل، این کار کمی مشکل است ولی انجام آن به طور نسبی امکان­پذیر است.


11. حذف رنگ ها هنگام عکاسی با موبایل

یکی دیگر از ایده­‌هایی که برای گرفتن عکس مناسب است سیاه و سفید کردن همه بخش‌های تصویر غیر از سوژه اصلی است. البته این کار باید با نرم­افزار‌های مانند Color Touch  که در بازار وجود دارد انجام شود.


سوالات متداول عکاسی با موبایل

چرا باید با مویایل عکاسی کنیم؟

یکی از دلایلی که استفاده موبایل را در عکاسی جذاب کرده است استفاده از آن در همه مکان ها میباشد و گوشی تلفن همراه شما همیشه دردسترس شماست.

آیا با گوشی موبایل هم میتوانیم عکس های پرتره بگیریم؟

بله، اگر گوشی موبایل شما از قابلیت عکاسی پرتره پشتیبانی کند میتوانید عکس های پرتره جذابی را ثبت کنید.

در عکاسی با موبایل نور محیط چه قدر تاثیر گذار است؟

شما بسته به نوع عکاسی خود باید به نور محیط توجه کنید زیرا در صورت نبودن نور کافی یا نور بیش از حد عکس های شما جالب نخواهند شد.

در عکاسی با موبایل از نور فلش گوشی استفاده کنیم؟

تا جایی که امکان دارد از نور فلش گوشی در هنگام عکاسی با موبایل استفاده نکنید زیرا؛ نور زیاد فلش گوشی‌ باعث میشود عکس‌های شما زمینه‌ی تاری داشته باشند، رنگ‌های عکس مصنوعی شوند و چشمان سوژه‌ها هم قرمز شود.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.